Etsimme energiseen tiimiimme uutta viestintäpäällikköä Helsinkiin vakituiseen työsuhteeseen. Mikäli olet ennakkoluuloton, oma-aloitteinen ja tehokas viestinnän tekijä ja kiinnostunut energia-asioista, hae paikkaa mahdollisimman pian!

Bioenergia ry (www.bioenergia.fi) on edunvalvontajärjestö, jonka tavoitteena on hiilineutraali Suomi myös kotimaisia polttoaineita hyödyntämällä. Vuonna 2018 Suomen energiankulutuksesta 30 % oli bioenergiaa ja 5 % turvetta. Yhdistyksellä on yli 260 organisaatiojäsentä.

Viestintäpäällikkö vastaa yhdistyksen sisäisen ja ulkoisen viestinnän suunnittelusta ja kehittämisestä sekä osallistuu viestinnän toteutukseen. Tehtäviin kuuluvat mm:

  • uutiskirjeiden, blogikirjoitusten, tiedotteiden, uutiskoosteiden, someviestinnän ja muun viestintämateriaalin suunnittelu ja koordinointi sekä tekstien editointi
  • mediasuhteet sekä yhteistyö yhdistyksen jäsenyritysten ja sidosryhmien kanssa
  • tapahtumien ja tilaisuuksien järjestäminen
  • viestintähankkeiden johtaminen

Sinulta toivomme:

  • aiempaa työkokemusta vastaavista viestintäalan tehtävistä (vaikuttajaviestintä eduksi)
  • oma-aloitteisuutta ja kykyä organisoida, priorisoida, ideoida ja tehdä yhteistyötä
  • Microsoft Officen ja viestinnän työkalujen hallintaa
  • erinomaista suomen kielen taitoa ja hyvää visuaalista silmää
  • tehtävään soveltuvaa korkeakoulututkintoa
  • kiinnostusta energia- ja ilmastopolitiikkaan (työkokemus on eduksi, muttei välttämätöntä)

Tehtävässäsi ja viestinnän toteuttamisessa sinua tukevat yhdistyksen energia-asiantuntijat. Työsopimus voidaan sopia 80–100 %:n työajalla. Toimistomme sijaitsee loistavalla paikalla Helsingin keskustassa, Etelärannassa.

Mikäli kiinnostuit tehtävästä, lähetä hakemuksesi, ansioluettelosi ja palkkatoivomuksesi mahdollisimman pian osoitteeseen: harri.laurikka(a)bioenergia.fi. Kerro myös milloin voisit aloittaa! Haku päättyy 3.5.2019.

Lisätiedot: ke 17.4.2019 klo 10‒12, to 18.4.2019 klo 12‒14 tai pe 26.4.2019 klo 10.30‒12.30 toimitusjohtaja Harri Laurikka, puh. 040 1630 465