Etsimme energiseen tiimiimme uutta asiantuntijaa vakituiseen työsuhteeseen. Mikäli olet oma-aloitteinen, yhteistyökykyinen ja tehokas puuenergian ja metsien ympäristökysymysten osaaja ja kiinnostunut vaikuttamisesta, lähetä meille hakemus! 

Bioenergia ry (www.bioenergia.fi) on edunvalvontajärjestö, jonka tavoitteena on hiilineutraali Suomi myös kotimaisia polttoaineita hyödyntämällä. Yhdistyksellä on yli 350 jäsentä. Vuonna 2021 Suomen energiankulutuksesta 33 % oli bioenergiaa ja 3 % turvetta.  

Asiantuntija toimii yhdistyksessä toimialapäällikkönä ja vastaa yhdistyksen puuenergiavaliokunnan toiminnasta.  

Tehtäviin kuuluvat mm: 

 • puuenergiavaliokunnan toiminnan suunnittelu, järjestäminen ja kehittäminen 
 • energia- ja metsäalojen kehityksen seuranta, arviointi ja raportointi 
 • vaikuttaminen mm. osallistumalla kuulemisiin, alan verkostoihin ja työryhmiin sekä viestinnän keinoin 
 • viestintämateriaalin ja lausuntojen laatiminen 
 • tapahtumien ja webinaarien järjestäminen 

Sinulta toivomme: 

 • kiinnostusta ja halua vaikuttaa energia-, ilmasto-, ympäristö- ja metsäpolitiikkaan 
 • vähintään 5 vuotta aiempaa työkokemusta soveltuvista metsä- tai energia-alan tehtävistä 
 • oma-aloitteisuutta ja kykyä organisoida, priorisoida, ideoida ja tehdä yhteistyötä 
 • hyviä viestintätaitoja ja esiintymiskykyä 
 • tehtävään soveltuvaa korkeakoulututkintoa 
 • erinomaista suomen ja englannin kielen taitoa, ruotsi eduksi 
 • asuinpaikka pääkaupunkiseudulla tai sen läheisyydessä on etu 

Arvostamme työyhteisössämme monimuotoisuutta ja yhdenvertaisuutta. Tehtävässäsi sinua tukevat yhdistyksen toimiston muu tiimi sekä valiokunnan puheenjohtaja ja muut asiantuntijat. Toimistomme sijaitsee loistavalla paikalla Helsingin keskustassa, Etelärannassa, mutta teemme nykyisin kaikki paljon myös etätöitä.  

Mikäli kiinnostuit tehtävästä, lähetä hakemuksesi, ansioluettelosi, alle minuutin pituinen esittelyvideo itsestäsi ja palkkatoivomuksesi osoitteeseen: harri.laurikka(a)bioenergia.fi. Kerro myös, milloin voisit aloittaa. Haku päättyy 11.10.2023. 

Lisätiedot: Harri Laurikka, toimitusjohtaja, Bioenergia ry, p. 040 1630465, harri.laurikka(a)bioenergia.fi 

Rekrytointia koskeva tietosuojaseloste.