Valtakunnalliset Energiayrittäjäpäivät kokoontuivat 23.-24.9. avaruuden pääkaupunkiin, Seinäjoelle hotelli Almalle. Jo parikymmentä kertaa järjestetyt päivät keräävät yhteen lämpöyrittäjiä, haketuottajia, biokaasutuottajia, klapiyrittäjiä ja uusia mahdollisuuksia etsiviä. 

Muuttuva toimintaympäristö haastaa energiayrittäjiä 

Keskusteluissa oli vahvasti mukana muuttunut ja jatkuvassakin muutoksessa oleva toimintaympäristö. Kaukolämmön sähköistyminen ja datakeskukset isoissa laitoksissa vaikuttaa energiayrittäjiin, joista osa toimittaa haketta. Polttoainemarkkina on varsin eri tilanteessa kuin viime vuosina. Sääntelyssä herätti kysymyksiä metsäkatoasetuksen vaikutukset pieniin puumarkkinoilla toimiviin yrityksiin. 

Henkilöiden varaaminen poikkeusoloihin 

Puolustusvoimilta evl Pasi Heinua ja kapt Matti Kujala Pohjanmaan aluetoimistosta esittelivät henkilöiden varaamista poikkeusolojen tehtäviin (VAP). Henkilövaraaminen voidaan tehdä, jos yritys on listattu huoltovarmuuskriittiseksi tai Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen varauksesta suorituskyvylle kriittisen yrityksen henkilöstölle. 

Heinuan ja Kujalan mukaan ollaan menossa siihen suuntaan, että varauksia tehdään koko yritysketjujen näkökulmasta, esimerkiksi koko elintarvikkeen ketju maitotiloilta tuotteeksi. Energiatoimiala on tärkeä yhteiskunnan toimintojen säilyttämiseksi ja osa tiesikin olevansa varattuja. Puolustusvoimilta tähdennettiin, että varaaminen tarkoittaa, että henkilö voi joutua vastaamaan myös muista, kuin omasta energialaitoksestaan. 

Puheenvuoron viesti oli: varmistakaa oletteko huoltovarmuuskriittinen organisaatio ja selvittäkää varaamisen tilanne paikallisen aluetoimiston kautta. 

Tuorehakeketjulla vähemmän hävikkiä ja lisää joustoa 

Teknistä tietoa saatiin Seinäjoen ammattikorkeakoulun tutkimuksista. Tuorehakkeen käyttöä on tutkittu paljon alueella, ja Veljekset Ala-Talkkari on kehittänyt maatilakokoluokan kattilan sitä varten. Antti Ala-Talkkarin mukaan projektissa saatiin paljon uutta osaamista.  

Metsäkeskuksen Juha Viirimäki painotti tuorehakeketjun sitovan vähemmän pääomaa ja hävikkiä ei synny läheskään yhtä paljon, kuin kuivahakkeella. Polttoaineketjuun syntyy myös joustoa toiminnalle 

Uusi hakelämpölaitos Kauhavalla 

Maastoutuminen Etelä-Pohjanmaalle vei tutustumaan muun muassa Kauhavan Lämmön Kortesjärven uudelle hakelämpölaitokselle. Kauhavalla on kuusi kiinteän polttoaineen laitosta yhteensä. Kortesjärven verkko vastaa 6-7 % lämmön myynnistä. Vanhaan laitokseen tehtiin 1,8 Me investointi, joka sisälsi vanhan laitoksen purun. BioMobitekin toimittamassa 2 MWn kontteina tuodussa laitoksessa on myös sähkösuodatin, jonka osuus hinnasta on noin 25-30 %. 

Hakekattilan päivitystä ja uutta biokaasulaitosta 

Retkipäivässä käytiin myös Ala-Talkkarin tehtaalla, missä seutukunnan vahvan metalliteollisuuden historia ruumiillistuu. Tyypillinen esimerkki hakekattilan käyttäjistä oli J.K.Knuutila Oy, jonka sukupolven vaihdoksen myötä uusittiin erilliset kattilat yhteen 990 kW lämpölaitokseen. Laitos lämmittää broilerintuotantoa, lihakarjaa sekä tuottaa myös lämmön viljankuivurille.  

Päivät päätti vierailu Suomen Lantakaasu Oy:n Nurmon vielä rakenteilla olevalla biokaasulaitoksella. Vaikuttava laitos tulee ottamaan vastaan 240 000 tn/a syötteitä. Kaikki tuotettu kaasu nesteytetään. Tuotanto tulee korvaamaan 10-12 miljoonaa litraa dieseliä, kertoi Matti Lepistö. Kuiva-aine palaa konteissa tiloille ja nestemäinen samoilla tankkiautoilla, joilla lietelanta tuodaan. Huhtikuussa 2026 laitosta aletaan ajaa käyntiin. 

Lisätietoja: Hannes Tuohiniitty, toimialapäällikkö, 040 1948628, hannes.tuohiniitty@bioenergia.fi

Kuva: Vierailu Kauhavan Lämmön Kortesjärven uudelle hakelämpölaitokselle.