Eduskuntavaalien gallupeja selvästi johtava SDP kokoontui Tampereelle kolmipäiväiseen puoluekokoukseen 23.-25.5. Kokous on järjestetty tähän asti joka kolmas vuosi, joten se linjaa keskeisesti puolueen suuntaa. Seuraavan kerran demarit kokoontuvat 2 vuoden päästä ja siirtyvät paremmin vaalikausiin sopivaan neljän vuoden rytmiin. 

Puolue hyväksyi toimintaa seuraavat vuodet ohjaavan poliittisen ohjelman. Kokouksessa tehtiin puoluehallituksen pohjaan paljon muutoksia muun muassa Metsähallituksen vanhojen metsien suojelemisesta ja vaelluskaloista. Lopullinen ohjelma ei tätä kirjoittaessa ole vielä julkaistu. 

Yhtenäisesti esiintynyt ja nykyhallituksen päätösten peruuttamista lupaileva puolue valitsi puheenjohtaja Lindtmanin, varapuheenjohtajat Razmyarin ja Malmin sekä puoluesihteeri Näkkäläjärven jatkamaan. Nähtävissä oli, että demarinuoret nousevat puolueen sisällä ja nuorten jäsenten osuudet ovat kasvussa. Puoluekokousten välillä korkeimman elimen, puoluevaltuuston puheenjohtajaksi tuli valituksi sekä 22-vuotias Emilia Kangaskolkka Pohjois-Karjalasta ja varapuheenjohtajaksi 29-vuotias Pinja Perholehto Uudeltamaalta. 

Sen lisäksi, että kokousväen kanssa tuli paljon kohtaamisia, järjestimme verkostoitumistilaisuuden illansuussa, jossa kolme järjestöä esitteli keskeiset politiikka-aiheet ja kävivät kuohuviinin ääressä keskusteluita. Bioenergia ry nosti esille huoltovarmuuden merkityksen, runkopuun vähäisen käytön energiaksi sekä hiilenpoistoteknologioiden tulevan roolin.